NORTH LITTLE ROCK — The Arkansas Activities Association Board of Directors held their annual site selection meeting Wednesday afternoon and awarded state and regional tournaments for most of the winter and spring sports.

Rogers was the only bidder for the Class 6A state basketball tournament. Pine Bluff beat out Lake Hamilton and Greenwood for the Class 5A tournament, while Blytheville was selected over Farmington and Clinton for Class 4A.

Lamar was picked over Melbourne for Class 3A; Rector was selected over Quitman, Cedar Ridge and Marshall for Class 2A; and County Line beat out Clarendon and Marked Tree for Class 1A, which will be held at Ozark High School.

Valley View was selected as the site for Class 5A soccer, scheduled May 11-13.

All the state and regional tournament sites for 2023 are as follows:


BASKETBALL

State Tournaments

(Feb. 28-March 4)

Class 6A – Rogers

Class 5A – Pine Bluff

Class 4A – Blytheville

Class 3A – Lamar

Class 2A – Rector

Class 1A – County Line @ Ozark

Regional Tournaments

(February 22-25)

Class 4A

North – Morrilton

East – Clinton

South – Warren

Class 3A

Region 1 – West Fork

Region 2 – Mountain View

Region 3 – Rose Bud

Region 4 – Drew Central

Class 2A

North – Buffalo Island Central

Central – Sloan-Hendrix

West – Hector

South – Fordyce

Class 1A

Region 1 – The New School & Ozark Catholic

Region 2 – Calico Rock

Region 3 – Nemo Vista

Region 4 – Lafayette County

BASEBALL

State Tournaments

(May 11-13)

Class 6A – Cabot

Class 5A – Marion

Class 4A – Lonoke

Class 3A – Lincoln

Class 2A – Greenland

Class 1A – Taylor

Regional Tournaments

(May 4-6)

Class 4A

North – TBD

East – Joe T. Robinson

South – DeQueen

Class 3A

Region 1 – Valley Springs

Region 2 – Tuckerman

Region 3 – Rose Bud

Region 4 – Genoa Central

Class 2A

North – Riverside

Central – Magnet Cove

West – Greenland

South – Horatio

Class 1A

Region 1 – Omaha

Region 2 – West Side Greers Ferry

Region 3 – Wonderview

Region 4 – Bradley

SOFTBALL

State Tournaments

(May 11-13)

Class 6A – Bryant

Class 5A – Marion

Class 4A – Lonoke

Class 3A – Lincoln

Class 2A – Greenland

Class 1A – Taylor

Regional Tournaments

(May 4-6)

Class 4A

North – TBD

East – Joe T. Robinson

South – DeQueen

Class 3A

Region 1 – Valley Springs

Region 2 – Tuckerman

Region 3 – Rose Bud

Region 4 – Genoa Central

Class 2A

North – Riverside

Central – Magnet Cove

West – Greenland

South – Horatio

Class 1A

Region 1 – Omaha

Region 2 – West Side Greers Ferry

Region 3 – Wonderview

Region 4 – Bradley

SOCCER

State Tournaments

(May 11-13)

Class 6A – Fort Smith Southside

Class 5A – Valley View

Class 4A – Joe T. Robinson

Class 3A – Bergman

Weekend of Champions

(May 19-20)

Conway

TRACK AND FIELD

State Meets

(May 1-6)

Class 6A – Fort Smith Southside

Class 5A – Lake Hamilton

Class 4A – Clarksville

Class 3A – Prescott

Class 2A – Quitman

Class 1A – Lincoln

Meet of Champs

(May 10)

Russellville

Decathlon/Heptathlon

(May 17-18)

Fayetteville

Cross Country

(November 2-3)

Lake Hamilton

VOLLEYBALL

State Tournaments

(October 24-26)

Class 6A – Conway

Class 5A – Searcy

Class 4A – Shiloh Christian

Class 3A – TBD

Class 2A – Quitman